Jump to content
EN
Play

Forum

[Issue 62] [Results] The War Room: Semester 2


 Share

Recommended Posts

I17EhcQ.png

xSXe8Zn.png

The_War_Room2_Title_Image.png

 

 

 

Greetings once more, cadets.

 

Your efforts to determine the answers have proven valiant indeed.

 

Once more, however, only those that have stricken closest to the mark will receive their due credit.

 

 

 

Well done to these particularly intelligent tankers.

 

Question 1

Due to Firebird statistics being removed altogether, this question cannot be properly answered. Any reasonable response will earn 3,000 crystals.

Not applicable. Sorry for the mix up, enjoy your free crystals.

 

Question 2

1st (25,000): bluedragon_tamki

2nd (16,000): Slyl_Tanker

3rd (9,000): @Makuta

 

Question 2
Tank4
Mammoth M3 (48/50)
Ricochet M3 (37/50)
Badger T-B M3 (12/15)
81% maximum health
100% weapon charge
No supplies active
No alterations active
 
Tank4 begins firing at a perpendicular and flat wall exactly 30m away. The projectile will bounce off of the wall and return directly to Tank4. Determine how much health Tank4 will have remaining if it fires a single shot every 1.5 seconds for a full minute, starting from 0:00:00:000.
 
TZTC's Notes: Make sure to check the minimum damage range of Ricochet.
________________________________________________________________
=KEY=
 
h = health
R = Ricochet resistance
rmax = range of max damage
rmin = range of minimum damage
m = meters
s = shot
t = time in seconds
e = energy
________________________________________________________________
 
Mammoth M3 (48/50) = 3975.06h
Mammoth M3 (48/50) at 81% = 3219.7986h
 
Badger T-B M3 (12/15) = 0.47R
 
Distance from Tank4 to wall: 30m
Distance from Tank4 to wall to Tank4: 30m(2)
30m(2) = 60m
Distance from Tank4 to wall to Tank4: 60m
 
Ricochet M3 (37/50) min dam at 0m = -287.76h
Ricochet M3 (37/50) max dam at 0m = -384.09h
 
Ricochet M3 (0/50) rmin = 92.94m
Ricochet M3 (50/50) rmin = 100m
100m - 92.94m = 7.06m
7.06m / 50 = 0.1412m
0.1412m (37) = 5.2244m
5.2244m + 92.94m = 98.1644m
Ricochet M3 (37/50) rmin = 98.1644m
 
Ricochet M3 (0/50) rmax = 55.29m
Ricochet M3 (50/50) rmax = 60m
60m - 55.29m = 4.71m
4.71m / 50 = 0.0942m
0.0942m(37) = 3.4854m
3.4854m + 55.29m = 58.7754m
Ricochet M3 (37/50) rmax = 58.7754m
 
Ricochet damage percentange rmin = 25%
 
Ricochet M3 (37/50) min dam at rmin = -287.76h / 4
-287.76h / 4 = -71.94h
Ricochet M3 (37/50) min dam at rmin = -71.94h
 
Ricochet M3 (37/50) max dam at rmin = -384.09h / 4
-384.09h / 4 = -96.0225
Ricochet M3 (37/50) max dam at rmin = -96.0225h
 
Ricochet M3 (37/50) min damage at rmax = -287.76h
Ricochet M3 (37/50) max damage at rmax = -384.09h
Ricochet M3 (37/50) rmax = 58.7754m
Ricochet M3 (37/50) rmin = 98.1644m
60m - 58.7754m = 1.2246m
98.7754m - 58.7754m = 40m
1.2246m / 40m = 0.03615
3.615%
 
Ricochet M3 (37/50) min rmax dam - rmin dam = -287.76h - -71.94h
-287.76h - 71.94h = -215.82h
Ricochet M3 (37/50) min rmax dam - rmin dam = -215.82h
-215.82h(0.03615) = -6.830703h
-287.76h - -6.8370703h = -280.9229297h
Ricochet M3 (37/50) min dam at 60m = -280.9229297h
 
Ricochet M3 (37/50) max rmax dam - rmin dam = -384.09h - -96.0225h
-384.09h - -96.0225h = -288.0675h
Ricochet M3 (37/50) max rmax dam - rmin dam = -288.0675h
-288.0675h(0.03615) = -10.41364013h
-384.09h - -10.41364013h = -373.6765067h
Ricochet M3 (37/50) max dam at 60m = -373.6765067h
 
Rate at which Tank4's Ricochet fires one shot = 1s /1.5t
Ricochet energy restored per second = 83.33e / t
83.33e(1.5) = 124.995e
Ricochet energy restored per 1.5 seconds = 124.995e
 
Ricochet M3 (0/50) energy consumed per shot = 114.53e / s
Ricochet M3 (50/50) energy consumed per shot = 111e / s
 
(We can infer here that if Ricochet fires every 1.5 seconds, the net energy level will not drop over time.)
 
Ricochet shots per minute (if s/1.5t) = 40
 
-280.9229297h(40) = -11236.91719h
-11236.91719h(0.47) = -5281.351078h
-11236.91719h - -5281.3519078h = -5955.565282h
-5955.565282h > 3219.7986h
 
From this, we can infer that Tank4 will not survive for a full minute, even if every shot had remained at minimum damage. The answer would be 0.

 

Question 3

Since the values for the distance were not labeled properly, along with acceleration, this would be impossible to answer correctly. All participants with reasonable answers will receive 5,000 crystals.

 

No longer applicable.

 

 

 

Congratulations are in order for these fine tankers. It's evident that their problem solving skills are second to none in comparison to their peers. May this remain so for the remainder of their careers, wherever and whatever those might be.

 

Until next time, cadets.

 

TZTCLogo.png

 

kDYWCWE.png

k7ftT83.png

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

I don't think I receive 25k because I checked every time and I never went up by 25k (not even at 45 or 46k, I'm at 29k and before the results I had 22k and I kept playing)

Where's my prize?

Edited by BlueDragon_tamki

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...